Digital Gates
  • Strona Główna
  • Gry
  • Technologia
  • Komputery
  • Telefony
  • Konsole
Szukaj
© 2022 digitalgates.pl
Czytanie: Często powtarzane zasady bezpiecznego korzystania z dobrodziejstw technologii. Czy we wszystko należy wierzyć? Lista 7 mylnych mitów
Podziel się
Aa
Digital Gates
Aa
Szukaj
  • Strona Główna
  • Gry
  • Technologia
  • Komputery
  • Telefony
  • Konsole
© 2022 digitalggates
Technologia

Często powtarzane zasady bezpiecznego korzystania z dobrodziejstw technologii. Czy we wszystko należy wierzyć? Lista 7 mylnych mitów

DigitalGates
DigitalGates 4 tygodnie temu
Podziel się
Podziel się

Technologia nieustannie się rozwija, a mity krążące wokół prawidłowej obsługi urządzeń wciąż pozostają te same. Niektóre z nich całkowicie mijają się z prawdą, a inne miały zastosowanie w poprzednich generacjach komputerów czy telewizorów. Które z najczęściej powtarzanych teorii są błędne?

Contents
Zasady nieprawdziwe i nieaktualneFunkcja bezpiecznego usuwania sprzętuWpatrywanie się w wyświetlacz z bliskiej odległości psuje wzrokFormatowanie baterii telefonuNiezbędne www przed nazwą stronyJakość aparatu definiowana jest przez ilość megapikseliMit trybu prywatnego w przeglądarceWyłączanie komputera za pomocą przycisku zasilania

Zasady nieprawdziwe i nieaktualne

Większość mitów powtarzana jest zazwyczaj przez starsze pokolenia, a także ludzi, którzy nie nadążają za szybkimi zmianami, jakie niesie ze sobą XXI wiek. Czasem warto zaktualizować swoją wiedzę, aby nie rozpowszechniać mylnych informacji. Poniżej znajdują się najczęściej powtarzane teorie, które nie mają swojego pokrycia w praktyce.

Funkcja bezpiecznego usuwania sprzętu

Często słyszy się, że odłączenie dysku zewnętrznego, pendrive’a, aparatu cyfrowego czy dowolnego innego urządzenia możliwe jest tylko poprzez użycie ikony „Bezpieczne usuwanie sprzętu”. Ta zasada była prawdziwa kilka lat temu, kiedy zwyczajne usunięcie wtyczki z gniazda komputera groziło uszkodzeniem zarówno podłączonego urządzenia, jak i PC.

Microsoft postanowił jednak pomóc użytkownikom systemów Windows, a wszystkie nośniki danych USB podłączane są w trybie szybkiego usuwania, dzięki czemu nie ma potrzeby używania funkcji „Bezpieczne usuwanie sprzętu”. Wystarczy wyjąć kabel USB z gniazda i niczym się nie przejmować. Wyjątkiem oczywiście jest sytuacja, w której dane są zgrywane z urządzenia na komputer (lub odwrotnie). W takiej sytuacji pliki mogą ulec uszkodzeniu, ale sprzęt w żaden sposób nie będzie zagrożony.

Wpatrywanie się w wyświetlacz z bliskiej odległości psuje wzrok

Kolejny mit, który miał zastosowanie w przeszłości, a obecnie jest nieaktualny. Dawne wyświetlacze charakteryzowały się wysokim poziomem smużenia i migotania obrazu, przez co oczy ulegały szybszemu zmęczeniu. Bliskie przesiadywanie przed ekranem mogło spotęgować ten efekt.

Aktualnie technika gwarantuje stabilny, gładki i płynny obraz, który oglądać można z każdej odległości, a zalecenia dotyczące zachowania konkretnego odstępu pomagają jedynie w osiągnięciu największego komfortu (tak jak w kinie – najbliższe rzędy są niechętnie wybierane ze względu na konieczność ciągłego ruszania głową, aby śledzić cały obraz).

Warto mieć również na uwadze, że człowiek rzadziej mruga wpatrując się w ekran, co może spowodować nadmierną suchość oczu. Jest to nieprzyjemna dolegliwość, która nie stwarza jednak ryzyka pogorszenia się wzroku. Istotne jest także, że przedstawiciele młodszego pokolenia wychowują się z nowoczesną techniką, przez co skuteczniej skupiają wzrok na ekranie, a ich oczy mniej się męczą podczas gry na komputerze czy oglądania filmów.

Formatowanie baterii telefonu

Jeden z częściej spotykanych mitów. Sugeruje on, aby po zakupie nowego telefonu kilkukrotnie całkowicie go rozładować i naładować do 100%, aby bateria „nauczyła się” swojej pojemności. Takie zachowanie było skuteczne w bateriach niklowo-kadmowych, które stosowane były do 2009 roku. Obecnie niemal każdy telefonu posiada baterię litowo-jonową, a ona nie wymaga formatowania. Co więcej – może uszkodzić smartfona. W nowszych telefonach najlepiej jest podłączać ładowarkę poniżej 20% baterii i ładować do 95-100%. Warto także pamiętać, że „przeładowanie” baterii również jest mitem. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby smartfon ładował się nawet kilka godzin po osiągnięciu pełnej baterii. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnych zabezpieczeń, które aktualnie są standardem.

Niezbędne www przed nazwą strony

Początkowo strony internetowe wymagały rozpoczęcie wpisywania adresu od standardowego „www”. Teraz jest to jednak zbędny element, a jego pominięcie nie przeszkodzi w dostaniu się na wybraną witrynę. Całkowicie wystarczy wpisanie frazy „nazwawitryny.pl”.

Jakość aparatu definiowana jest przez ilość megapikseli

Znaczna większość osób ocenia jakość aparatu (cyfrowego, lustrzanego czy znajdującego się w smartfonie) poprzez ilość megapikseli. Okazuje się jednak, że aktualnie jest to głównie chwyt marketingowy, który ma niewiele wspólnego z rzeczywistością. Znacznie istotniejsze dla jakości otrzymywanych zdjęć jest rozmiar matrycy oraz ilość światła przepuszczanego przez obiektyw. Jaśniejsze obiektywy i większe matryce gwarantują lepsze zdjęcia. Za przykład można wziąć tutaj popularne iPhone’y. Mimo że oferują zaledwie 12 megapikseli, to zgodnie z rankingami smartfonów robią lepsze zdjęcia niż konkurencja oferująca 48 czy nawet 108 Mpx.

Mit trybu prywatnego w przeglądarce

Włączenie trybu incognito gwarantuje całkowitą anonimowość w sieci. Zaskakująco często można usłyszeć takie stwierdzenie od użytkowników Internetu. Nie jest to oczywiście prawda. Dostawca usług internetowych oraz administratorzy stron z łatwością mogą odnaleźć informacje wpisywane przez internautę podczas używania trybu incognito.

Tryb prywatny w przeglądarkach internetowych gwarantuje jedynie, że ciasteczka, historia odwiedzanych stron i wyszukiwanych haseł nie będą zapamiętywane i zapisywane. Można stosować to w sytuacji, gdy kilku domowników korzysta z tego samego urządzenia, a nie chce się z nimi dzielić swoimi poszukiwaniami.

Wyłączanie komputera za pomocą przycisku zasilania

Ten mit także miał zastosowanie w przeszłości. Przycisk zasilania natychmiast odcinał włączony komputer od źródła energii, co mogło prowadzić do uszkodzenia plików systemowych oraz utraty danych. Aktualnie sytuacja wygląda inaczej dzięki wprowadzeniu standardu ACPI (ang. Advanced Configuration and Power Interface). Wciśnięcie przycisku zasilania wysyła sygnał informujący system operacyjny o chęci wyłączenia komputera. Całość zostaje wtedy wyłączona analogicznie do standardowego „Start – Zasilanie – Wyłącz komputer”.

Trzeba jedynie uważać na przytrzymywanie przycisku zasilania. Takie działanie prowadzi do gwałtownego odcięcia źródła zasilania i wciąż można uszkodzić pliki systemowe. Jednocześnie istnieje możliwość zmiany ustawień w taki sposób, aby przytrzymanie przycisku zasilania jedynie usypiało PC lub laptopa.

TAGI: bezpieczeństwo, mity, technologia, zasady
DigitalGates 4 tygodnie temu
Podziel się tym artykułem
Facebook TwitterEmail Print
Podziel się
Poprzedni artykuł 3 zalety gier które nie są takie oczywiste jakby się mogło wydawać
Następny artykuł Emulatory do gier – powrót do starych czasów
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Aktualności

iPhone 13 – czy warto zamówić?
Telefony
Huawei Matebook X Pro hitem 2020 roku?
Komputery
Naturalne zegary ściennie – powiew natury w dobie technologii
Lifestyle
Nowoczesne pomysły na salę konferencyjną
Przedsiębiorczość

Zobacz także

GadżetyTechnologia

Detektor metali na prezent – czy to dobry wybór?

2 Min
GadżetyTechnologia

Bramki antykradzieżowe – rodzaje, funkcje i jak wybrać?

3 Min
GadżetyTechnologia

Tonery do drukarek – rodzaje

2 Min
GadżetyTechnologia

Zasilacze Awaryjne – bądź przygotowany na każdą ewentualność

2 Min

Szybkie Menu

  • Strona Główna
  • Gry
  • Technologia
  • Komputery
  • Telefony
  • Konsole
Digital Gates
Zapisz się do nas

© 2022 Digitalgates.pl Wszelkie prawa zastrzeżone

Usunięty z listy lektur

Anuluj
Welcome Back!

Sign in to your account

Stracili swoje hasło?